CARPETEXPO İSTANBUL
06-10 KASIM 2019

HALI VE KİLİM

Orta Asya’dan dünyaya yayılan; üretildiği toprakların bereketi ile beslenerek gelişen, büyüyen halı ve kilim sanatı, tarih boyunca en güzel örnekleriyle evlerde, ibadethanelerde, saraylarda, özel koleksiyonlarda, müzelerde yer bulmuş evrensel bir değer olarak kabul edilmiştir. El Halıcılığı, gelişim süreci içinde kültür, gelenek, estetik gibi değerleri de günümüze kadar beraberinde getirmiş bir geleneksel sanattır. Motif, desen, ve renk zenginliği kazandırılarak doğal boyalarla boyanmış saf yün iplerle ve geleneksel yöntemlerle dokunan halıların aranılırlığı bugün de artarak sürmektedir.
Daha çok kadın nüfusun dokuyucu olarak çalıştığı bir alan olan el halıcılığı, emek-yoğun özelliği nedeniyle istihdamın gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. El dokuması halı ve kilimler, iç tüketimin yanı sıra, önemli bir ihracat ürünü olarak da ülkelerin ekonomisinde özel bir yere sahiptir.TÜRK EL HALI ve KİLİMLERİ

Karakeçili, Akrepli, Bukağı’lı, Ejderli, Muskalı, Yıldızlı, Çintemanili, Kuşlu, Lalezar, Binbir Çiçek...

Bilir misiniz nedir bunlar? Çoğumuza yabancı gelecek kuşkusuz. Oysa herbiri ve daha nicesi yaşamımızın, kültürümüzün en önemli varlıklarından biri olan el halılarımızın, kilimlerimizin adları ve/veya tanımları.
Halı ve kilimlerimizi dokuyan Anadolu kadını vermiş bu adları Hereke’lere, Milas’lara, Ladik’lere, Gördes’lere, Konya’lara ve daha nicelerine.
Nesiller boyunca dokuyucudan dokuyucuya taşınan motif ve desenler bu adlar ve benzerleri ile anılır olmuş. Kültür ve emekle yoğrulan desenler mesajlar taşımış, dilekler iletmiş, dertleri, tasaları, korkuları, sevinçleri dile getirmiş hep.
Geleneksel Türk Halı ve Kilim Sanatı, tüm hammaddesini kendi çevresinden edinmiş, Anadolu insanının yarattığı ve nesilden nesile taşınan motif ve desenlerle zenginleşmiş, el emeği ile gelişmiştir.
Bu ata sanatımız, “Halı” kavramını dünya dillerine kazandırmış, ve “Halı” sözcüğü “Türk” ile birlikte anılır olmuştur.CARPETEXPO İSTANBUL

Her geçen yıl değeri artan el dokuması halı ve kilimleri alıcısı ile buluşturmak üzere, İstanbul’da, CARPETEXPO adlı bir fuar düzenliyoruz.

06-10 Kasım 2019 tarihleri arasında, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi, Yenikapı-İstanbul adresinde gerçekleştirilecek olan fuar; yerli firmaların yanı sıra Türkiye’nin doğusundaki kimi ülkelerin el dokuması halı ve kilim üreticilerini de ağırlayacaktır.
Fuar kapsamında, ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İsveç, Norveç gibi ülkelerden özenle seçilmiş ithalatçılar, toptancılar, distribütörler ve koleksiyonerler davet edilerek katılımcı firmalar ile B2B görüşmeler organize edilecektir.
Fuarda, konferanslar, çalıştaylar, paneller ve atölye çalışmaları da yer alacaktır.
CARPETEXPO Halı ve Kilim Fuarı ile aynı tarihlerde, aynı mekanın bir bölümünde CRAFTİSTANBUL El Sanatları Fuarı gerçekleştirilecektir.

halıicon
El Halısı ve Kilim Üreticileri, Halı ve Kilim Atölyeleri, Kooperatifleri, Alet ve Ekipman Üreticileri
kilimicon
Cicim, Zili, Sumak, Palaz, Kolon, Tülü, Çarpana Üreticileri, El Halısı Yıkama ve Tamir Firmaları, Kök boya ve İplik Üreticileri
moneyicon
Finans, Sigorta ve Lojistik Firmaları, Sergileme Paketleme Malzemeleri ve Ekipmanları, Yazılı Görsel ve Sözel Medya, Yayınlar
museum
El Halısı ve Kilim Müzeleri, Sektöre Destek veren Projeleri olan yapılar, Halı ile ilgili Eğitim ve Araştırma Kuruluşları, Tasarımcılar